Revitalizace kostela Neposkvrněného početí Panny Marie ve Starém Městě

Revitalizace kostela Neposkvrněného početí Panny Marie ve Starém Městě

Hlavní předmětem projektu je stavební a restaurátorská obnova kostela. Zahrnuje nejnutnější části, které potřebují obnovu pro další zachování památky – krov a střechu včetně hromosvodu, vnější omítky, okna, dveře, elektroinstalaci, kompletní dořešení gotické sakristie (dřívějšího presbytáře s odhalenými gotickými malbami) a restaurování románského vstupního portálu.

Projekt řeší havarijní stavebně-technický stav památky – havarijní stav je především střechy a také omítek a výplní otvorů.

Projekt řeší vytvoření nové expozice v interiéru kostela prezentující historický vývoj kostela a zjištěné objevy.

Projekt řeší zvýšení bezpečnosti a zajištění ochrany památky tím, že je v rámci projektu instalováno elektronické bezpečnostní zařízení proti neoprávněnému vniknutí a poškození a také elektronické požární hlásiče.

Předpokládané celkové náklady projektu jsou 16,5 mil. Kč, z toho dotace činí 15,6 mil. Kč.

Vítejte!

Římskokatolická farnost Bruntál je tvořena společenstvím přibližně dvou set věřících kolem farního kostela Nanebevzetí Panny Marie v Bruntále. Najdete ji na severovýchodě naší republiky na úpatí Jesenických hor. Je součástí ostravsko-opavské diecéze a ve své správě má 4 další farnosti, 11 kostelů (3 kostely v Bruntále, 8 dalších v přilehlých obcích) a 2 fary. Kostely jsou v městech a obcích Bruntál, Oborná, Staré Město u Bruntálu, Uhlířský vrch u Bruntálu, Karlova Studánka, Mezina, Dlouhá Stráň, Moravskoslezský Kočov, Jelení, Roudno. Farnost byla od svého vzniku ve 13. století spravována diecézními kněžími, od 1. pol. 17. století správu farnosti převzal Řád německých rytířů.

Důležitým místem setkávání a různých aktivit farnosti (např. pravidelná výuka náboženství, společenství mládeže, pěvecké sbory) i její administrativy je budova fary. Ta je zároveň i řeholním domem, tj. místem života komunity České provincie Německého řádu.

Ve farnosti mohou působit i další řády a kongregace. U nás to byly až do roku 2011 Chudé školské sestry naší Paní, které se staraly o výuku náboženství dětí a mládeže. Dnes zajišťuje výuku náboženství slečna Ing. Anna Balintová, katechetka.